Turistická trasa Padova – Benátky pracovne

17.05.2023

Filmologické konferencie, domáce aj medzinárodné, patria k nášmu životu. Nejde len o frčku do CVčka, ale o pracovné stretnutia s odborníkmi z fachu či príbuzných disciplín, o zdieľanie poznatkov z dlhodobých či čiastkových, rozpracovaných výskumov, o ktorých sa pri každodennom kolobehu nemáme šancu dozvedieť, o výmenu informácií, prezentáciu stavu v danej oblasti. Konferenčné príspevky sú takou hutnou maggi kockou, lebo v krátkom časovom priestore (20 minút) treba predstaviť základné východisko, problematiku, príklady a závery, ktoré poskytnú dostatočný prehľad a impulz do diskusie.

Interdisciplinárne zameraná Fakulta lingvistickej a kulturálnej komparistiky na Univerzite Ca´ Foscari Venezia, v ktorej ponuke figuruje vyše 20 jazykov, má už niekoľko rokov vo svojom študijnom programe tému holokaustu v strednej, východnej a juhovýchodnej Európe. Aj ústrednou témou konferencie bol holokaust: Memories of the Shoah Narrative Forms and Cultural Discourse in East-Central, South-Eastern, and Eastern Europe. Prvý deň konferencie sa konal v prednáškovej sále knižnice Beato Pellegrino, v čerstvo zrenovovanom univerzitnom komplexe v Padove. Na druhý deň sa konferencia presunula do Benátok, do jednej z historických budov Univerzity Ca´ Forscari, honosnej sály Aula Magna Trentin s renesančnými iluzívnymi nástennými maľbami, muránskymi lustrami a benátskymi zrkadlami.

Spomeniem aspoň niektoré príspevky: Reprezentácia holokaustu v literárnych dielach českých spisovateliek prvej až tretej generácie (Marie Brunová), Ženské svedectvá v zakázanej Čiernej knihe o zabíjaní židov na území Sovietskeho zväzu počas vojny (Paola Ferrandi), Pamätníky a anti/kontra/post/pamätníky strednej Európy (Kata Bohuš), Protižidovské represie a pogromy vo vojnovom Podnestersku (Anca Tudorancea), Proces s Eichmannom a jeho vplyv na verejný diskurz v Maďarsku 60. rokov (Tímea Jablonczay), Reprezentácia holokaustu v komiksovej produkcii (Tiziana D´Amico)... Nechýbali ani dva príspevky k filmu: Nadnárodná stereotypizácia ženských postáv vo filmoch o holokauste 50. a 60. rokov (Ingrid Lewis) a Holokaust a porajmos v slovenských dokumentárnych filmoch po roku 2000.

Viac info o konferencii 11. a 12. mája 2023 TU a TU

Eva Filová

foto: Eva Filová