Za akých okolností svätí účel prostriedky?

18.12.2023

V roku 1959 Lionel Rogosin získal súhlas na viacmesačnú rezidenciu v Juhoafrickej republike, aby tam nakrútil film o tom, aký je apartheid skvelý systém. V rozhovoroch s belochmi, ktorí zastupovali režim, vystupoval ako ten, ktorý s nimi úplne súhlasí a chce im dať priestor na to, aby svet presvedčili o svojej pravde. V New Yorku zostrihal antirasistický celovečerný docufiction Come back, Africa (1959) – dohodu porušil. Okrem rasistov mu to nikto nevyčítal, aj keď to bolo v rozpore s etikou.

Keď v júli 2023 v Trenčíne na hudobnom festivale Pohoda mladý muž vstúpil do spovedelnice, predstieral, že sa chce ako gay vyspovedať - tváril sa ako ten, ktorý súhlasí s tým, že čo sa tam povie, je len medzi ním a kňazom, že je to intímne, aj z jeho strany, aj z kňazovej. Po odchode zo spovedelnice dohodu porušil (podobne ako Rogosin) a priamo na Pohode so súhlasom organizátorov začal nakrútené "odhalenie" premietať návštevníkom festivalu. Nikto mu nič nevyčítal.

S týmto sa nemôžem stotožniť. Cirkev sa podobá klubu záhradkárov, do ktorého môžete vstúpiť, ak podpíšete ich pravidlá – v tomto prípade čosi na spôsob, že existuje peklo a nebo, anjeli, atď. pre niektorých možno, že zem je plochá a podobné hlúposti, ale určite to nie je na úrovni zločinnej segregácie, života v gete či v krajnom prípade v podobe Ku-klux-klanu aj vraždenia len kvôli farbe pokožky. Rogosin bol v práve, ale mladý falošný "hriešnik" bol amorálny – cirkev nie je zločineckou organizáciou, ktorá by oprávňovala amorálne konanie filmára.

Pointa.

Keď v roku 2011 Michal Kaščák požiadal Mira Remu, aby nakrútil film o festivale (Pohoda, 2011), tak po jeho dokončení odmietol dať súhlas režisérovi na jeho projekcie ako "oficiálneho" filmu o Pohode. Remo totiž odmietol vystrihnúť z dokončeného filmu okrem iného epizódu o tom, ako Kaščák kvôli porušeniu pravidiel o alkohole vyhodil zo zamestnania niekoľko ľudí. Podľa neho Remo porušil ústnu dohodu, v ktorej mu schválil nakrúcanie.

Keď ide o neho, tak si riaditeľ festivalu stráži "sebaprezentáciu", keď ide o cirkev v roku 2023, tak vtedy nemá problém schváliť aj amorálne konanie a súhlasiť s projekciami filmu, ku ktorému kňaz vystupujúci vo filme nedal súhlas.

Bolo teda Remove správanie skôr v roli Rogosina, keď mal napriek dohode právo porušiť ju a odhaliť "skrývané" fungovanie rasistického systému (je možné dať rovnítko medzi rasistický systém a spôsob organizácie veľkého hudobného festivalu?), alebo skôr v roli tzv. videoumelca z dnešného leta a konal amorálne ?

Václav Macek

fotohttps://www.imdb.com/title/tt0049087/